in

Potonuli grad Sipar kod Umaga svakim istraživanjem otkriva fragmente svijeta iz drugog vremena

Sipar FOTO: Muzej grada Umaga
Sipar FOTO: Muzej grada Umaga

Jedno od najzanimljivijih arheoloških nalazišta u Istri, drevni grad Sipar, nastavlja otkrivati svoje tajne. I to ne samo na kopnu, već i pod morskom površinom. Smješten svega nekoliko kilometara sjeverno od Umaga, ovaj lokalitet već godinama sustavno istražuje Muzej grada Umaga. Najnoviji nalazi bacaju pak novo svjetlo na njegovu antičku prošlost i zanimljivosti iz srednjeg vijeka.

Arheološki bogat Sipar

Dva znanstvena predavanja nedavno održana u umaškom muzeju okupila su stručnjake i zaljubljenike u kulturnu baštinu. Glavna tema bila su podvodna arheološka otkrića u južnoj luci Sipra, uvali Kaštel.

Sipar FOTO: Muzej grada Umaga
Sipar FOTO: Muzej grada Umaga

Kako Zvonimir Guzić piše za Glas Istre, viša predavačica s Umjetničke akademije u Splitu Tea Katunarić Kirjakov u svojem je izlaganju istaknula kako su prvi nalazi pod morem uslijedili nakon što ju je kolegica Branka Milošević Zakić, voditeljica kopnenih istraživanja, pozvala da istraži morski dio lokaliteta.

Ponekad izroni drevni Sipar, potopljeni grad kod Umaga kojeg bilježe legende o ljubavi, priče o bojevima i zapisi istraživača

Ronjenjem su tako sustavno pregledali uvalu. Otkrili su ostatke dvaju lukobrana, fragmente umjetno stvorenog otoka s mogućim svjetionikom i ono najzanimljivije – ostake potopljenog drvenog broda.

Analize drveta, provedene u Institutu Ruđer Bošković, datiraju brod u 12. stoljeće. To ga čini izuzetno vrijednim nalazom, kako zbog starosti, tako i zbog toga što se nalazi na starijoj obali, sada metar i pol ispod razine mora.

Sipar FOTO: Muzej grada Umaga
Sipar FOTO: Muzej grada Umaga

Rijedak primjer brodske konstrukcije

Drugo predavanje, koje je održao Massimo Capulli, docent sa Sveučilišta u Udinama, bilo je posvećeno upravo ovom rijetkom primjeru srednjovjekovne brodske konstrukcije. Capulli ističe kako je brod izrađen kombinacijom drvenih klinova i metalnih čavala, s karakteristikama koje povezuju antičke i srednjovjekovne tehnike brodogradnje. Upravo to dodatno potvrđuje njegov nastanak u prijelaznom razdoblju između dva povijesna doba.

Iako se brodska konstrukcija zasad ne može izvaditi iz mora zbog lošeg stanja, Katunarić Kirjakov ostavlja otvorenu mogućnost da će se to jednog dana, uz tehnološki napredak, ipak ostvariti. Za sada, brod je zaštićen i ostaje na dnu plićine.

Prema izvještaju koji objavljuje Glas Istre, zanimanje publike za ova predavanja bilo je veliko, a siparska uvala još jednom se pokazala kao mjesto gdje povijest doslovno izranja iz dubine mora i poziva na daljnja interdisciplinarna istraživanja koja će možda uskoro razotkriti još jednu zaboravljenu priču s Jadrana.

Naslovnica knjige recepata "Bistrajnska kuharica" autora Domagoja Sironića, Marije Škrlin i Marka Šimunića, 2019.

Bistrajnska kuharica stare recepte prenosi mjesnim govorom Poljanice Bistranske

"Subocki grad - od gradine do gradišta" FOTO: Lucija Čevizović, Pučko otvoreno učilište Novska

Šumski humak između Novske i sela Popovac je zaboravljeni Subocki grad koji je do nedavno bio poznat rijetkima