Na morskom dnu ispred mjesta Soline na otoku Korčuli, arheolozi su otkrili zapanjujuće ostatke potopljenog prapovijesnog grada, starog oko 7000 godina. Istraživački tim s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koji već godinama sustavno proučava ovaj izniman lokalitet, ove je sezone došao do ključnih otkrića – dijelova obrambenog zida, okrugle kule i tragova moguće borbe.

Prema riječima voditelja istraživanja dr. Mate Parice, tim je uspio precizno definirati vanjsku liniju bedema koji je štitio neolitičko naselje. “Bedem završava okruglom kulom, a pretpostavljamo da se u naselje ulazilo putem ceste otkrivene prošle godine”, objasnio je Parica. No ono što posebno intrigira istraživače jesu brojni kremenih vrhovi strijela pronađeni uz bedem – mnogi od njih slomljeni, što upućuje na moguće sukobe ili obranu naselja.
Lokalitet se nalazi na oko četiri metra dubine ispod morske površine i pripada razdoblju kasnog neolitika, točnije hvarskoj kulturi. Ovo potopljeno naselje jedno je od najstarijih i najbolje očuvanih podvodnih arheoloških nalazišta na području Jadrana. Prethodna istraživanja već su otkrila kamenu cestu koja je spajala naselje s tadašnjom obalom, danas potopljenom uslijed podizanja razine mora.
Istraživanja se provode u okviru projekta Hrvatske zaklade za znanost “Potopljena neolitička nalazišta u podmorju hrvatskoga dijela Jadrana”, a ove godine dodatno ih podržavaju Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU, te udruga Udruga “Lipa rič”, Lumbarda .
Ovogodišnja kampanja bila je posebno zanimljiva i zbog dolaska poznate britanske povjesničarke i autorice dokumentarnih filmova Bettany Hughes, koja je osobno zaronila na lokalitet i svjedočila ljepoti i značaju hrvatske podvodne arheologije. “Doživjela je pravu čar iskopavanja pod morem – od mamutiranja do otkrivanja neolitičkih ostataka”, rekao je Parica.

Otkriće potopljenog grada i tragova drevne bitke pod morem otvara mnoga pitanja – tko su bili stanovnici ovog naselja, od koga su se branili, i kako je izgledao njihov svakodnevni život na pragu povijesti. Odgovori na ta pitanja možda nas tek čekaju na dnu Jadrana.