Na petu obljetnicu zagrebačkog potresa, u subotu 22. ožujka, građani su imali priliku razgledati cjelovito obnovljene javne i povijesne zgrade u Zagrebu, Krapinsko-zagorskoj i Zagrebačkoj županiji. Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine organiziralo je Dan otvorenih vrata, omogućivši stručno vođene obilaske tridesetak obnovljenih objekata.
Posebnu pozornost privukle su zgrade kulturne baštine poput Hrvatskog prirodoslovnog muzeja i Muzeja Prigorja, gdje su konzervatori predstavili izazove i postignuća restauracije. U kući Heinzel, mjestu gdje je danas smještena HINA, prikazana je izložba fotografija razaranja i obnove Zagreba, dok je Atelijer Meštrović predstavio dokumentaciju obnove i umjetničke izložbe održane tijekom tog razdoblja.

Brojni su građani obišli obnovljene škole, gimnazije i fakultete, uključujući Gornjogradsku gimnaziju, Gimnaziju Tituš Brezovački te Učiteljski i Pravni fakultet. Posjetili su i modernizirane prostore KB Merkura i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, gdje su mogli obaviti osnovne zdravstvene preglede.
Jedan od najvažnijih projekata bila je obnova Crkve svetog Franje Asiškog na Kaptolu, gdje su arheolozi otkrili temelje crkve iz 11. stoljeća. HNK je predstavio obnovu svojih prostora, uključujući Drugu scenu u Adžijinoj ulici, uz izložbu kazališnih kostima i scenografskih elemenata.
Cjelovita obnova za dugoročnu sigurnost
Obnova javnih zgrada financirana je sredstvima EU i državnog proračuna te je vođena principom “obnoviti bolje”. Cilj je bio povećati otpornost objekata na potrese i poboljšati njihovu energetsku učinkovitost.
Građani su iz prve ruke vidjeli rezultate opsežne obnove za spas kulturne baštine za buduće generacije. Portal Blaga & misterije donosi veliku foto galeriju koja prikazuje impresivne promjene ovih povijesnih prostora.