Spomenik kralju Tomislavu koji je u Biogradu na Moru predstavljen tijekom svečanosti obilježavanja 1100. godina Hrvatskoga Kraljevstva sličan je slici Kralj Tomislav na prijestolju. Poznata slika izrađena je u tehnici ulja na platnu 1941. godine, a čuva ju Hrvatski povijesni muzej u Zagrebu.
Riječ je o jednom od najslavnijih prikaza kralja Tomislava kojega je naslikao Josip Horvat zvan “Međimurec” (Čakovec, 18. veljače 1904. – Zagreb, 2. lipnja 1945.). Tako se sam prozvao s 26 godina kako bi ga se razlikovalo od novinara i publicista s kojim je dijelio isto ime i prezime.
Bio je hrvatski slikar iz međuratnog i predratnog razdoblja. Hrvatski biografski leksikon na svojim mrežnim stranicama bilježi kako je završio Akademiju likovnih umjetnosti u Beču.

Aktivan slikar
Djelovao je u Zagrebu od 1928. godine te, između ostalog, slika i ilustracije za Gričku vješticu Marije Jurić-Zagorke, portrete, vedute te ratne i historijske prizore. Tako su nastale slike Smrt kneza Sedeslava, Dvoboj Jure Zrinjskog s turskim begom, Smrt Nikole Zrinjskog u Kuršanečkom lugu kod Čakovca, Smrt Zrinjskog i Frankopana. Osim toga, slika i krajolike te međimurske i primorske motive.

Josip Horvat “Međimurec” radio je i kompozicije za svečanu dvoranu grada Ozlja – Krunisanje kralja Tomislava, 1938., Hrvatski povijesni muzej te Dolazak Hrvata na Kosovo, Pogibija Petra Svačića i cikluse slika (1918.–1941., Hrvatski kraljevi). Među njima je najpoznatija slika Kralj Tomislav na prijestolju.

Izlagao je samostalno u Zagrebu u tri navrata – 1928., 1936. i 1941. godine te skupno na izložbi Hrvatski umjetnici u NDH (Zagreb, 1942.–1944.). Bio je zakašnjeli predstavnik historijskog slikarstva čije je druge radove moguće vidjeti u priloženoj galeriji.
Ovaj umjetnik bogatog opusa je tragično završio na početku četvrtog desetljeća svoga života. Strijeljale su ga partizanske vlasti u Zagrebu 2. lipnja 1945. godine pod presudom koja je donesena cijela tri mjeseca kasnije. Do danas nije poznato gdje počiva njegovo tijelo.