U impresivnom izdanju koje donosi pregled više od tisuću utvrda srednjeg i ranog novog vijeka, predstavljen je “Leksikon utvrda Hrvatske – srednji i rani novi vijek”.
Ovo monumentalno djelo otkriva bogatu fortifikacijsku baštinu Hrvatske, pružajući jedinstven uvid u kulturno-povijesno nasljeđe koje obuhvaća razdoblje od 476. godine i propasti Zapadnog Rimskog Carstva do potpisivanja Žitvanskog mira 1606. godine.
Leksikon koji mijenja perspektivu
Leksikon su predstavili recenzenti Tatjana Tkalčec i Hrvoje Kekez te urednici Vlatka Dugački i Krešimir Regan. Recenzentica Tatjana Tkalčec naglasila je kako Leksikon utvrda Hrvatske odražava znanstvenu suvremenost, prepoznajući ključnu potrebu za sustavnim prikazom utvrda na hrvatskom prostoru.
Prema njezinim riječima, ovo djelo nije samo sinteza već i vizualni spektakl, obogaćen brojnim ilustracijama koje ga čine pristupačnijim široj publici.
Hrvoje Kekez istaknuo je da Leksikon predstavlja inventuru postojećih spoznaja o hrvatskim utvrdama. Tako nudi nove odgovore na pitanja koja su dugo ostajala neodgovorena. Na njegovim stranicama može se pronaći 1075 članaka o utvrdama.
Od njih su mnoge još uvijek prisutne u krajobrazu Hrvatske. Kekez je podsjetio da ovo djelo slijedi tradiciju započetu u 19. stoljeću radovima Radoslava Lopašića i Ivana Kukuljevića Sakcinskog, kao i onih Emilija Laszowskog te Đure Szabe, ali donosi sustavniji i sveobuhvatniji pregled.
Detaljan vodič kroz utvrde
Svaka utvrda u Leksikonu dobiva jedinstveni tretman – od precizne lokacije i povijesti do analize očuvanih fortifikacijskih elemenata i tipološkog određenja. Urednica Vlatka Dugački naglasila je kako je ovo prvi put da su srednjovjekovne i ranorenesansne utvrde Hrvatske obrađene na jednom mjestu. Leksikon završava praktičnim kazalom osobnih imena i utvrda, olakšavajući pretraživanje bogate građe.
Više od knjige – most između prošlosti i sadašnjosti
Ovaj Leksikon nije samo povijesna knjiga već most između prošlosti i sadašnjosti. Podsjetnik je na turbulentna stoljeća tijekom kojih su ove utvrde bile ključni obrambeni bastioni. Ilustracije i detaljni opisi čine ga neprocjenjivim vodičem za istraživače, povjesničare i zaljubljenike u hrvatsku baštinu.
Kao što je rekla Tatjana Tkalčec, Leksikon utvrda Hrvatske donosi sintezu onoga što nam je dugo nedostajalo. Sustavan je to, detaljan i ilustriran, prikaz povijesne baštine koja i danas priča priče o otporu, umjetnosti gradnje i ljudskoj upornosti. Ovo je djelo koje će svojom vrijednošću dugo odjekivati u znanstvenoj i kulturnoj zajednici.
Ako ste ljubitelj povijesti, arhitekture ili samo znatiželjni istraživač, “Leksikon utvrda Hrvatske – srednji i rani novi vijek” otvara vrata u jedan od najfascinantnijih dijelova hrvatske prošlosti.
Više o knjizi moguće je pročitati u predstavljaju te razgovoru s autorom klikom na poveznicu:
Prvi Leksikon utvrda Hrvatske u sto godina: povratak u svijet tisuću ruševina