in ,

Pogledajte kako zagrebačka pročelja izgledaju nakon uklanjanja grafita

Čišćenje grafita u Zagrebu, studeni 2024. FOTO: A.M. / Blaga & misterije
Čišćenje grafita u Zagrebu, studeni 2024. / FOTO: A.M. Blaga & misterije

U Zagrebu se nastavlja dugo najavljivano uklanjanje grafita s pročelja zgrada, financirano iz gradskog proračuna. Prva faza radova obuhvatila je šest zgrada u Vodnikovoj ulici gdje su djelatnike zatekli foto reporteri portala Blaga & misterije.

Fasada se čisti uređajem pod tlakom i cijeli je proces brz i siguran. Parkirane automobile i prolaznike od komadića fasade čuvaju zaštitne ograde i djelatnici koji prate sigurnosne smjernice tijekom izvođenja radova.

Fasada zgrade u Vodnuikovoj ulici u Zagrebu očišćena od grafita / FOTO: A.M. Blaga&misterije

Inače, planirano je čišćenje grafita s još 270 privatnih zgrada, a ono je počelo temeljem oduke gradskih vlasti prema kojoj se uklanjanje grafita u potpunosti financira iz gradskog proračuna. Na javni poziv za uklanjanje grafita javilo se čak 270 predstavnika suvlasnika zgrada, pokazujući tako velik interes za sudjelovanje u ovom projektu.

Grad je za ovu svrhu osigurao 400.000 eura za 2025. godinu, od čega je 46.000 eura već namijenjeno za prve zgrade u Vodnikovoj, gdje su fotografije uz članak nastale. Zamjenik gradonačelnika Luka Korleat je početkom studenog 2024. istaknuo izazove u pronalasku izvođača radova, budući da je javna nabava uspješno provedena tek nakon pet pokušaja. Naposljetku je odabrana tvrtka Hidrostres, koja je započela radove na prvim zgradama.

Zaštitna ograda za aktualne radove na fasadi zgrade u Vodnikovoj ulici u Zagrebu / FOTO: A.M. Blaga&misterije

Radovi obuhvaćaju čišćenje pročelja pjeskarenjem donjih dijelova zgrada i prebojavanje gornjih dijelova u odgovarajuće nijanse. Na pročelja se nanosi i antigrafitni premaz koji omogućuje lako uklanjanje novih grafita. Grad planira ukloniti grafite s preko 70 zgrada u prvoj fazi, a ritam čišćenja predviđa završetak jedne zgrade unutar dva dana.

Plan za gradske zgrade i kazne za vandale

Osim privatnih objekata, grafiti će biti uklonjeni i s pet gradskih zgrada, uključujući Dom zdravlja u Runjaninovoj, dvije škole i dva dječja vrtića. U Čistoći je već formiran tim od dva radnika za uklanjanje grafita, a planira se zapošljavanje još desetak radnika.

Dio opreme potrebne za uklanjanje grafita s fasada / FOTO: A.M. Blaga&misterije
Dio opreme potrebne za uklanjanje grafita s fasada / FOTO: A.M. Blaga&misterije

Kazne za crtanje grafita nisu visoke – kreću se između 100 i 250 eura, a jedan od problema u borbi protiv vandala je njihova identifikacija. Grad stoga razmatra ugradnju nadzornih kamera na pročelja zgrada, čiju bi nabavu sufinancirao sa 60% iznosa.

Obnova pročelja u širem planu

Uklanjanje grafita dio je šireg plana obnove pročelja u Zagrebu, posebno u Donjem i Gornjem gradu. Grad trenutno sufinancira obnovu pročelja s 80% sredstava, no planira u potpunosti preuzeti financiranje ovih projekata u budućnosti.

Dvije susjedne zgrade u zagrebaćkoj Vodnikovoj ulici, od kojih je desna netom očišćena od grafita, dok lijevu tek treba očistiti / FOTO: A.M. Blaga&misterije

Ova akcija predstavlja važan korak prema očuvanju izgleda grada i vraćanju pročeljima njihovog izvornog sjaja. Građani Zagreba sada s nestrpljenjem očekuju daljnje korake i širenje ove inicijative na sve dijelove grada. Vandali pak, imaju puno novih prilika, za koje se nadamo da ih neće iskoristiti.

Biber šnicle na umak s pireom od batata

Recept dida Luke za sočan zimski ručak: biber šnicle na umak s pireom od batata

Isprobajte Vještičji kotao i sudjelujte u razvoju igre u kojoj istražujete vještice i čarobnjake