Nedaleko antičke Salone, u smjeru današnjeg Solina, nalazi se rimski amfiteatar. Njegove ruševine nijemi su svjedoci vremena kada su se ovdje odvijale brutalne gladijatorske zabave i okrutna smaknuća ranih kršćana.

Mjesto gdje su se nekad čuli urlici rulje i jauci ranjenih danas je arheološki lokalitet koji se može istražiti i pomoću modernih QR kodova koji posjetitelje vode kroz slojevitu povijest ove monumentalne građevine.

Amfiteatar je izgrađen u 2. stoljeću poslije Krista, na sjeverozapadnom dijelu gradskog prostora Salone. Svojim oblikom bio je savršeno uklopljen u gradski obrambeni sustav. Njegova arhitektura sugerira djelo iskusnih rimskih graditelja, s dvostrukim komunikacijskim sustavom koji omogućuje brzo kretanje publike. Drevno je to rješenje koje se koristi i na današnjim stadionima.
Od arene do kamenoloma
Iako nije sačuvan u potpunosti kao onaj u Puli, salonitanski amfiteatar i dalje otkriva fascinantne detalje. U njegovoj blizini nalazilo se groblje poginulih gladijatora, čiji nadgrobni natpisi svjedoče o njihovim imenima, podrijetlu i borilačkim specijalizacijama.
U blizini amfiteatara je kasnije nikla i bazilika, što potvrđuje njegovu ulogu u ranokršćanskoj povijesti kao mjesta progona, ali i duhovne obnove.
Nakon pada Rimskog Carstva, tijekom mletačke vlasti, amfiteatar je namjerno rušen kako bi se onemogućilo Osmanlijama da ga koriste kao utvrdu. Kasnije je služio kao kamenolom – kamenje s ovog svetog mjesta završilo je u mnogim građevinama širom Dalmacije.

Danas ovo impresivno zdanje možete razgledati kao saniranu ruševinu, oplemenjenu modernim rješenjima koja uvode posjetitelje ovog amfiteatra u njegovu nekadašnju monumentalnost. QR kodovi su postavljeni u proljeće 2025. godine.

Tako je neposredno obogaćeno iskustvo svakog novog posjetitelja. Skenirajući mobitelom QR kodove, strateški pozicionirane na nekoliko mjesta unutar i uokolo teatra, otvara nam se pogled u trenutke davno minulog vremena, kojega danas nosimo na dlanu.