in ,

Priprema se Svehrvatska zborska povorka: tisuće glasova u velikom će mimohodu slaviti 1100. godina Hrvatskoga Kraljevstva

U godini kada se obilježava 1100. godina Hrvatskog Kraljavstva, Zagreb će u subotu, 24. svibnja 2025. godine, postati pozornica najvećeg glazbeno-kulturnog okupljanja “Svehrvatske zborske povorke”

Svehrvatska zborska povorka okupit će više od 1600 pjevača iz 68 zborova, klapa i kulturno-umjetničkih društava iz 38 gradova Hrvatske. Svi oni će proći u svečanoj povorci kroz središte glavnoga grada, slaveći 1100 godina Hrvatskoga Kraljevstva.

Ovaj događaj organizira Družba “Braća Hrvatskoga Zmaja”, u suradnji s Hrvatskim saborom kulture, a uz očekivanu podršku brojnih povijesnih postrojbi, Sinjskih alkara, viteških bratovština i drugih domoljubnih udruga.

Iz Družbe ističu kako je riječ o, po broju sudionika, njihovom najvećem projektu. Djelovanje Družbe “Braća Hrvatskog Zmaja” moguće je istražiti prateći poveznicu, kao i saznati više o ulozi te udruge u obilježavanju 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva.

Glazbeni mimohod kroz srce Zagreba

Prema najavama, program započinje u 11:15 sati okupljanjem ispred Hrvatskog narodnog kazališta. Ondje će se otpjevati himna “Lijepa naša domovino”, skladba “Hrvatski pjevački pozdrav” Rudolfa Matza i budnica “Živila Hrvatska” Ivana pl. Zajca.

Svehrvatska zborska povorka se okuplja kod Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu / FOTO: MBT
Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu, detalj / FOTO: MBT

Potom će povorka krenuti Masarykovom, Teslinom i Gajevom ulicom do Trga bana Jelačića, gdje će se program ponoviti. Zatim će Praškom, Zrinjevcem i Strossmayerovim trgom stići do Trga kralja Tomislava. Ondje je planiran završetak oko 13:40 sati zajedničkom fotografijom i finalnim nastupom.

Povijesni uzor je 1925. godina

Ova zborska povorka izravno se nadovezuje na proslavu 1000. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva iz 1925. godine. Tada je Hrvatski pjevački savez u Zagrebu okupio više od 1500 pjevača u nizu koncerata i smotri pod pokroviteljstvom tadašnjeg gradonačelnika Vjekoslava Heinzela, koji je bio član Družbe pod imenom Zmaj Splitski I.

Prizor sa srpanjske proslave tisućite obljetnice u Zagrebu. Fotografija je izvorno objavljena u beogradskom tjedniku Ilustrovani list 12. srpnja 1925. godine
Prizor sa srpanjske proslave tisućite obljetnice u Zagrebu. Fotografija je izvorno objavljena u beogradskom tjedniku Ilustrovani list 12. srpnja 1925. godine

U to je vrijeme takva glazbeno-patriotska povorka bila presedan, a središnje figure poput Rudolfa Matza, poznatog i pod zmajskim imenom Zmaj Ognjeni, i danas ostaju simboli hrvatske zborske glazbe.

Simbolička i identitetska snaga

Družba “Braća Hrvatskoga Zmaja”, koja već 120 godina čuva spomen na hrvatsku povijest, ovom manifestacijom vraća duh 1925. godine, ali ga i prenosi u 21. stoljeće.

Svehrvatska zborska povorka ujedno je i snažan doprinos kulturnoj promidžbi Zagreba. Grad će tako na jedan dan postati raskošna zvučna slika hrvatskog zajedništva, identiteta i slavne prošlosti, što je prepoznala i Turistička zajednica grada Zagreba.

U doba kada se Hrvatska ponovno prisjeća kralja Tomislava i njegovog simboličkog mjesta u nacionalnoj povijesti, ova zborska povorka stoji kao živi dokaz da glazba, zajedništvo i baština imaju moć povezivanja generacija – baš kao i prije sto godina. Kako će sve proći, očekujte u odvojenom izvještaju nakon što manifestacija završi.

Priča o banu, biskupu i ratniku Petru Berislaviću koji je utvrđivao predziđe kršćanstva i junački poginuo na Vražjoj gori

Ilustracija "Crvenokosa Marta" Slika generirana uz pomoć ChatGPT (OpenAI), 2025./ Blaga & misterije

Legenda o crvenokosoj Marti, strašnoj vlastelinki iz Baranje koja je upravljala skelom preko Dunava