in ,

Legenda o kralju Zvonimiru i krčkom zboru pod starim hrastom

Kralj Zvonimir na Krku, AI ilustracija legende / Blaga & misterije
AI ilustracija Legende o kralju Zvonimiru na Krku / Blaga & misterije

Uz Hrvatsko kraljevstvo vezuju se brojne legende, priče i narodne predaje koje su nastale u tisućljeće i sto godina, otkad je 925. kralj Tomislav okrunjen na Duvanjskom polju, do danas, kada se tijekom cijele 2025. u Hrvatskoj slavi obljetnica 1100. godina Hrvatskog kraljevstva. Neke su legende vezane uz kralja Tomislava i danas se o njima najviše govori. Druge su pak vezane uz druge hrvatske kraljeve i pričaju posebne priče o poznatim lokalitetima. Jedan od takvih je Jurandvor u Baški na otoku Krku.

Kralj Zvonimir na Krku

Tako legenda o dolasku kralja Zvonimira na Krk, koju su priopćili Nediljko Barušić-Barac i Fabyan Tomašić-Velnić, slovi kako je navedeno u nastavku bilješke.

“U ono doba je na Krku u Jurandvoru bio samostan i njegovim je redovnicima stigla vijest da će hrvatski kralj Zvonimir obići otok Krk i posjetiti samostan u Jurandvoru. Svi stanovnici Bašćanske doline su se pripremili na veliku svečanost za taj kraljevski posjet. Kad je došlo vrijeme, na Kvarneriću se pojavilo hrvatsko brodovlje. Na najvećem jedrenjaku je stigao kralj Zvonimir sa svojim županima, admiralima, generalima i inim državnicima.

Bašćanska ploča i crkva sv. Lucije Izvor: Facebook grupa Omišalj klik
Bašćanska ploča i crkva sv. Lucije Izvor: Facebook grupa Omišalj klik

Pri dolasku su ih Krčani pozdravili: “Vaše Veličanstvo kralju Zvonimir i gospodo župani, generali i admirali, živjeli, živjeli!” Glazbenici su lijepo zasvirali, a plesači i plesačice su zaplesali domaće plesove. Potom su svi otišli u jurandvorski samostan, gdje je kralj Zvonimir obdario taj samostan gradilištem iz svog veleposjeda, gdje se ima izgraditi kraljevska crkva Sv. Lucije. Upravo ona u koju je kasnije postavljena i Baščanska ploča. Na njezin portal je dao postaviti svoj kraljevski znak tj. hrvatski grb, a uz oltar će biti ploče s glagoljskim zapisima o toj darovnici.

Kraljeva ostavština

Idućeg je dana kralj Zvonimir otišao iza brda Triskavac (Gromovnik), gdje je nasred otoka dao izgraditi svoje dvore, čije ruševine se još i sad nazivaju Zvonimirove zidine (Zminiverove Kuore). Potom je otišao na brdo Triskavac i tu je na sedlu Boyna pod velikim hrastom Siondub sazvao narodni zbor svih Krčana, gdje su mu u kamenu napravili kraljevsko prijestolje danas nazvano biskupska stolica.

Replika Baščanske ploče u crkvi sv Lucije, Jurandvor / Wikipedia Commons

To je bio naš zadnji hrvatski vladar koji je tu govorio na domaćem bodulskom jeziku (čakavski). Nakon njega su kasnije tuđi vladari na Krku govorili stranim riječima, tj. mađarskim, talijanskim, njemačkim i vlaškim sve do danas.”

To je osobita legenda iz vejske baštine oko Baške. Slične legende nisu poznate drugdje na Krku. Uspomena baš na ovu legendu očuvana je i na nebu kao zviježđe Hrvatsko Kockovlje. Čini ga Pegaz s Andromedom, a u njemu je glavna zvijezda Zvonimir (Alferaz).

Legenda o Čehu, Lehu i Mehu koju je zapisao Ljudevit Gaj

Simpozij “Pokret za nepokretnu kulturnu baštinu” gradi temelje suradnje koja počinje na fakultetu