in

Glasovita viška utvrda Gospina batarija, koja je paljbom otjerala talijansku oklopnjaču, postaje dom novome Muzeju Isse

Utvrda Gospina batarija kao novi Muzej Isse (slika lijevo) te brod Formidabile (slika desno)

Prema najavama, Vis će postati središte antičke baštine otvaranjem Muzeja Isse, projekta omogućenog politikom decentralizacije Ministarstva kulture i medija i obnovom utvrde Gospina batarija.

Ovaj iskorak ne samo da će osnažiti lokalnu kulturnu scenu već će ponuditi i nove modele upravljanja arheološkim lokalitetima, čime će gradovi poput Visa dobiti ključnu ulogu u očuvanju i promociji svog kulturnog naslijeđa.

Gospina batarija – simbol povijesti i otpora

Utvrda Gospina batarija, izgrađena 1841. godine tijekom austrijske uprave, smještena je na atraktivnoj lokaciji u dnu viškog zaljeva. Poznata i pod austrijskim nazivom Levarman, a kasnije talijanskim Batteria della Madona.

Utvrda je glavna i najveća fortifikacija na otoku, izgrađena dijelom prema Vaubanovom sustavu, s polukružnim tlocrtnim dijelom okrenutim prema moru.

Knjiga Viški boj

Jedan od najslavnijih trenutaka njezine povijesti vezan je za Višku bitku 1866. godine. Tada je talijanska oklopnjača Formidabile uplovila u višku luku i započela topnički dvoboj s utvrdom. Sukob je završio povlačenjem talijanske oklopnjače nakon što se zapalila. Brod je napustio luku toliko brzo da nije stigao izvući sidro.

Obnova utvrde i novi muzejski koncept

Gospina batarija danas je kulturno središte otoka, a u njoj su već smještene brojne zbirke, uključujući Arheološku zbirku Issa, hidroarheološku zbirku te arheološko-etnografske i kulturnopovijesne izložbe. Izloženi predmeti pružaju uvid u ribarstvo, brodogradnju, vinogradarstvo i suvremenu povijest otoka.

Razglednica s Visa, druga polovica 19. stoljeća
Razglednica s Visa, druga polovica 19. stoljeća

Planirana obnova utvrde omogućit će izdvajanje zbirke Isse u poseban muzej. Muzej Isse posvetit će se prezentaciji jednog od najvažnijih arheoloških lokaliteta u Hrvatskoj, otkrivajući bogatstvo života antičke kolonije koja je bila ključna točka grčkog utjecaja na srednji Jadran.

Ovaj projekt dodatno će istaknuti važnost Visa kao kulturnog i turističkog odredišta.

Decentralizacija i novi modeli upravljanja

Ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek istaknula je kako politika decentralizacije omogućuje lokalnim zajednicama veću odgovornost i fleksibilnost u upravljanju kulturnim nasljeđem. Novi modeli upravljanja omogućit će gradu Visu da preuzme ključnu ulogu u brizi za arheološke lokalitete poput Isse. Očekuje se da će ovaj pristup potaknuti razvoj lokalne kulturne i turističke ponude te osigurati bolje upravljanje i očuvanje bogate povijesne baštine.

Muzej Isse – čuvar povijesti za buduće generacije

Otvaranjem Muzeja Isse, Vis će dodatno osnažiti svoj identitet kao čuvara antičke baštine i kulture. Lokalitet Issa, jedan od najvrjednijih ne samo u Hrvatskoj već i u širem mediteranskom kontekstu, dobit će priliku za novu valorizaciju kroz suvremene modele prezentacije i upravljanja. Ovaj projekt predstavlja ključni korak u očuvanju i promociji hrvatske povijesti te doprinosi jačanju svijesti o značaju kulturnog naslijeđa među budućim generacijama.

Kako su na Jadranu živjeli stari Grci: Tragovima antičkog života na obalama Jadrana

Slika naslovljena "Ivana" umjetnice Jelene Martinović, u sklopu multimedijalne izložbe "Hommage Ivani - vidljivi i nevidljivi svijet IBM"

Čarobni svjetovi Ivane Brlić-Mažuranić u Ogulinu povezuju umjetnike i maštu omiljene spisateljice