in

Djevojačka špilja kod Kladnja čuva legendu i grob mlade djevojke koja se jednom davno uputila na skroviti izvor

Ilustracija iz Djevojačke pećine. Slika je generirana uz pomoć ChatGPT (OpenAl), 2025.
Ilustracija iz Djevojačke pećine. Slika je generirana uz pomoć ChatGPT (OpenAl), 2025.

Duboko u šumama Brateljevića kod Kladnja, u susjednoj Bosni i Hercegovini, zaklonjena hladnim stijenama, smjestila se Djevojačka pećina. U njoj je, prema narodnoj predaji, prije četiri stotine godina život izgubila mlada djevojka.

Legenda o Djevojačkoj pećini

Legenda, koju je zabilježio portal bastina.ba, kaže da su se momci na jednom lokalnom druženju nadmetali u hrabrosti tko će sići do izvora duboko u pećini i donijeti vrč vode. Kako nitko nije imao hrabrosti, djevojka je odlučila sama krenuti, noseći sa sobom vreteno kao dokaz pohoda. Noć je bila tiha i mračna, a kada je na izvoru zabola vreteno, nesvjesno je zahvatila i dio svoje haljine.

Krenuvši nazad, osjetila je kako je nešto povlači. U paničnom strahu, srce joj je stalo. Tijelo djevojke sahranjeno je odmah pored izvora, koji i danas postoji. Na uzvišenju pri kraju pećine stoji njen grob, mjesto tišine, tuge i duhovne moći koje svake godine pohode brojni vjernici i znatiželjnici.

Grob djevojke u Djevojačkoj pećini FOTO: bastina.ba
Grob djevojke u Djevojačkoj pećini FOTO: bastina.ba

Da li je u pitanju mit, simbolika ili sjećanje na stvaran događaj? Ostaje otvoreno za tumačenje. Ono što je sigurno, Djevojačka pećina ostaje jedno od brojnih tajanstvenih mjesta u Bosni i Hercegovini, gdje se legenda i stvarnost stapaju u jedno.

Pronađeni crteži u pećini

Osim legende, Djevojačka pećina krije i drevne gravure i crteže. Vjeruje se da potiču još iz starijeg kamenog doba – paleolitika.

Na lijevom zidu ulaznog dijela, na površini dugoj oko 15 metara, otkriveni su crteži koji prikazuju scene jahača na konjima, lov, jelene, ljudske figure, kao i niz apstraktnih i simboličkih oblika. Među najdojmljivijima su konjanici u pokretu, stojeće muške figure i tri ženska lika, životinje poput jelena i konja.

"Subocki grad - od gradine do gradišta" FOTO: Lucija Čevizović, Pučko otvoreno učilište Novska

Šumski humak između Novske i sela Popovac je zaboravljeni Subocki grad koji je do nedavno bio poznat rijetkima