Proteklog je vikenda u Stocu održana Tarča, sajam oživljene povijesti – jedini takav u Bosni i Hercegovini. Održava se početkom svibnja na starom gradu Vidoškom iznad Stoca, a ove je godine doživio svoju jubilarnu, desetu obljetnicu.
Naziv tarča dolazi od vrste srednjovjekovnog štita, poznatog i kao targa, odnosno taboloccium anglum. Upravo je ta vrsta štita čest motiv na stećcima u Hercegovini, a nalazimo ga i na nekoliko primjeraka s nekropola u okolici Stoca.

Jedinstvena Tarča
Tarča je, unatoč bogatstvu srednjovjekovne baštine u BiH, jedini sajam tog tipa u zemlji, što stoji u oštrom kontrastu s brojnim sličnim manifestacijama u Hrvatskoj koje redovito privlače desetke tisuća posjetitelja. Takvi sajmovi na jedinstven način dopiru do najšire publike, nudeći neposredno iskustvo povijesti kroz zanimljive nastupe i interaktivne sadržaje.
Tarču svake godine organizira udruga “Vitezovi hercega Stjepana Kosače”, s ciljem revitalizacije starog grada Vidoškog – jedne od najvećih srednjovjekovnih utvrda u BiH i nacionalnog spomenika.
Anđelko Šutalo iz udruge naglasio je kako je ovogodišnja Tarča ponudila pregršt događanja te da se mnoge scene s manifestacije mogu vidjeti isključivo u filmovima – osobito vitezove s mačevima, viteške tabore, šatore, streličarstvo i bacanje sjekira.
Prema izvještaju Hrvatskog medijskog servisa, jubilarna Tarča započela je svečano – uz zvuke bubnjeva i dolazak viteških skupina. Manifestaciju je otvorila premijerka Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač, istaknuvši:
Međunarodna manifestacija
“Ovih deset godina Stolačke tarče mi daje za pravo da kažem da je ovo tradicionalna manifestacija koja je postala simbol naše Hercegovine i brend Stoca. Okuplja posjetitelje ne samo iz BiH nego i iz susjednih zemalja i šire regije. Sigurna sam da ćete svi vi ljubitelji povijesti, tradicije, baštine, starih oružja i zanata uživati u ovom sajmu, kao i u autohtonim hercegovačkim jelima i pićima koja se nude ovdje u Stocu i u Hercegovini”, rekla je premijerka, izražavajući podršku organizatorima i gradskoj upravi.

Gradonačelnik Stoca Stjepan Bošković također se osvrnuo na desetu obljetnicu manifestacije. “Činjenica je da je ovo veliki događaj za Grad Stolac. Na jedan način podižemo prepoznatljivost Stoca uz jedan ovakav srednjovjekovni festival na koji nam dolaze mnoge skupine. Ove godine su tu sudionici iz Italije, Hrvatske, Slovenije, Mađarske, Srbije, Crne Gore i iz BiH. Mi smo prvi koji smo ovo pokrenuli u BiH, a naši vitezovi su prvi koji su oformili nevladino udruženje koje na jedan način njeguje ovu tradiciju”, naglasio je Bošković.

Za posjetitelje iz brojnih zemalja pripremljeni su streličarski turnir, škola mačevanja, radionica bacanja sjekire te mimohod viteških skupina. Za najmlađe je organizirana dječja predstava. Središnji događaj bio je bitka za Hercegov grad – dramatična rekonstrukcija osvajanja grada koja je oživjela zidine starog Vidoškog. U večernjim satima uslijedili su ples na svili, trbušni ples, fire show te nastupi DJ-a.
Ove je godine bio i prvi Fam trip – studijsko putovanje za turističke djelatnike i partnere iz Hrvatske, Crne Gore i BiH. Organizatori su JU Radimlja Stolac i agencija S TOURS Mostar, a financijsku potporu pružaju Grad Stolac i Caritas Švicarske (CACH). Cilj je predstaviti Stolac kao autentičnu i održivu destinaciju bogatu kulturno-povijesnim znamenitostima, prirodnim ljepotama i lokalnom tradicijom.
Članak se temelji na izvještaju Hrvatskog medijskog servisa koji možete pregledati na poveznici.