in

Priča o banu, biskupu i ratniku Petru Berislaviću koji je utvrđivao predziđe kršćanstva i junački poginuo na Vražjoj gori

Petar Berislavić bio je jedan od najvažnijih hrvatskih branitelja u borbi protiv Osmanlijskog Carstva, čije su odluke i hrabrost obilježile povijest Hrvatske početkom 16. stoljeća.

Na današnji dan, 20. svibnja 1520. godine, u sukobu s osmanskom vojskom na području Vražje gore kod Korenice, poginuo je Petar Berislavić. Hrvatski ban i vesprimski biskup bio je jedan od najistaknutijih hrvatskih političkih i vojnih vođa s početka 16. stoljeća.

Njegova smrt označila je kraj jednog izrazito borbenog razdoblja u hrvatskoj obrani pred nadiranjem Osmanskog Carstva. Zbog njegove uloge u tim ratovima Hrvatska je u europskoj diplomaciji sve češće nazivana “predziđem kršćanstva” (antemurale christianitatis).

Hrvatski biografski Leksikon navodi kako je Petar Berislavić rođen oko 1475. godine u Trogiru, u plemićkoj obitelji Berislavić, kasnije poznatoj kao Berislavići Trogirski. Već u mladosti se opredijelio za svećenički poziv. Obrazovanje je nastavio u Ugarskoj, gdje je zauzimao niz važnih crkvenih i državnih položaja. Bio je kaločki kanonik, prepošt u Pečuhu i Stolnom Biogradu, a 1512. godine imenovan je biskupom u Vesprimu. Usto je bio i kraljev tajnik te rizničar, što mu je osiguralo visoku poziciju u ugarsko-hrvatskom kraljevstvu.

Dolazak Osmanlija

Godine 1513. imenovan je hrvatsko-dalmatinsko-slavonskim banom te se odlučno posvetio obrani hrvatskih zemalja od osmanske prijetnje. U to vrijeme vojne prijetnje Osmanlija već su bile redovita pojava, a hrvatski prostori bili su među najizloženijima. Berislavić je uspio okupiti i organizirati vojsku, djelomično i uz pomoć papa Lava X., koji mu je poslao novčanu i logističku potporu.

Prikaz Bitke kod Dubice
Prikaz Bitke kod Dubice

U kolovozu iste godine, zajedno s hrvatskim velikašima Nikolom Zrinskim, Mihovilom Frankapanom Slunjskim, Ivanom Karlovićem i jajačkim banom Franjom Berislavićem, porazio je osmanske snage u bitki kod Dubice. Ta je pobjeda imala veliki odjek unutar zemlje, ali i u inozemstvu. Papa ga je nagradio mačem i kardinalskim šeširom, dok mu je kralj dodijelio dodatne časti, uključujući položaj vranskog priora i dubičkog župana.

Obrana Kraljevstva

Berislavić je značajna sredstva usmjeravao u obranu kraljevstva – kako iz vlastitih prihoda, tako i iz papinske pomoći te dubrovačke zaštitnine. Bio je aktivan i na diplomatskom planu. Putovao je u Rim, slao izaslanike u Francusku i Poljsku te redovito apelirao europskim vladarima za pomoć u obrani od Osmanlija. Također se zalagao za izvanredne poreze kako bi se osigurala opskrba pograničnih utvrda, posebice Jajca.

Dio tvrđave Jajce / Preuzeto sa Wikipedia Commons
Dio tvrđave Jajce / Preuzeto sa Wikipedia Commons

Unatoč brojnim uspjesima, 1515. godine doživio je težak poraz kod Novigrada. To je oslabilo položaj Jajca i omogućilo Osmanlijama zauzimanje utvrda Bočac i Jezero. Do danas ostaje nepoznato je li riječ o Novigradu na Uni ili u Dalmaciji, no Berislavić je nastavio borbu. Više je puta osobno predvodio vojne pohode u Bosnu, gdje je 1518. i 1519. uspio ponovno opskrbiti Jajce unatoč osmanskom otporu.

Junačka smrt

Smrt ga je zatekla 1520. godine u jednoj od manjih akcija. Iz Otočca je krenuo prema Bihaću kako bi pomogao u obrani Drežnika. Na planini Plješevici, u šumovitom predjelu poznatom kao Vražja gora, sa svojom je malom postrojbom od 300 ljudi napao i porazio turski odred od oko 800 vojnika.

Petar Berislavić na slici Otona Ivekovića, "Pad Petra Berislavića s konja", 1904.
Oton Iveković, Pad Petra Berislavića s konja, 1904.

No, pri potjeri za preostalim neprijateljima zaostao je zbog problema s konjem, zajedno s dvojicom mladih pomoćnika. Tada ih je iz zasjede napalo šezdesetak turskih vojnika. Naredio je pomoćnicima da se povuku, a sam je, pruživši otpor, poginuo u borbi. Njegovo tijelo preneseno je u Vesprim, gdje je i pokopan.

Zanimljivo, papa Lav X. imenovao ga je kardinalom svega nekoliko sati nakon njegove smrti, ne znajući da je poginuo. Time je simbolično potvrđena važnost koju je uživao u europskim crkvenim i političkim krugovima.

Berislavićeva uloga u obrani hrvatskih prostora, njegov trud oko stvaranja organiziranog obrambenog sustava te sposobnost povezivanja vojnih, crkvenih i političkih struktura, učinili su ga jednim od ključnih hrvatskih banova prijelaznog razdoblja između kasnog srednjeg i ranog novog vijeka. Njegova smrt na bojištu bila je doživljena kao veliki gubitak, ne samo u Hrvatskoj, već i u širem kršćanskom svijetu. Rat s Osmanlijama tek je počinjao.

Ostaci ledeničkog kaštela na vrhu brijega FOTO: Darko Antolković

Posjet Ledenicama, frankopanskom starom gradu koji leži na brijegu iznad Novog Vinodolskog

Priprema se Svehrvatska zborska povorka: tisuće glasova u velikom će mimohodu slaviti 1100. godina Hrvatskoga Kraljevstva