in ,

Na Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva u Krku promocija Prvog vrbničkog misala iz 1456. godine

Prvi vrbnički misal iz 1456. godine FOTO: Gradska knjižnica Krk
Prvi vrbnički misal iz 1456. godine FOTO: Gradska knjižnica Krk

Povodom Dana hrvatske glagoljice koji se svake godine obilježava na datum 22. veljače, Gradska knjižnica Krk upriličit će kulturno događanje u srijedu 19.veljače 2025. u 18 sati.

Jedna od važnijih knjiga naše rukopisne glagoljaške baštine u limitiranom kolekcionarskom izdanju bit će predstavljena povodom Dana hrvatske glagoljice i glagoljaštva u Gradskoj knjižnici Krk.          U srcu otoka Krka, unutar zidina vrbničke župne crkve, čuva se pravo malo remek-djelo hrvatske glagoljaške baštine – Prvi vrbnički misal iz 1456. godine. Ovaj fascinantni rukopisni kodeks, djelo senjskog arhiđakona Tomasa, živi je svjedok bogate povijesti i neprekinutog kulturnog identiteta hrvatskog naroda koji je njegovao glagoljicu i hrvatski jezik kroz stoljeća.

U hrvatskoj kulturi i povijesti Prvi vrbnički misal iznimno je značajan ne samo kao jedan od rijetkih sačuvanih liturgijskih kodeksa koji su u srednjovjekovlju svećenicima bili neophodni za vođenje misnog slavlja već i kao važan dokument koji nam pruža pogled u duhovni, jezični i estetski svijet naših glagoljaša. U vrijeme kada su rukopisne knjige bile rijetkost, a njihova izrada skupa i dugotrajna, stvaranje Prvog vrbničkog misala bilo je izuzetno dostignuće. S 512 stranica (256 listova) na pergameni ukrašenih lijepim inicijalima i minijaturama te slikama koje se protežu preko cijelih stranica, ovaj vrijedni misal izniman je spomenik kulture koji govori o dubokoj posvećenosti naših glagoljaša liturgiji na narodu razumljivu jeziku, kao i o visokoj intelektualnoj razini krčkog i senjskog glagoljaškog kruga u sklopu kojeg je nastao.

VAŽNOST PRVOG VRBNIČKOG MISALA

Unatoč njegovoj važnosti, Prvi vrbnički misal dosad nije bio predmet opsežnijeg znanstvenog istraživanja niti predstavljen široj javnosti.
Kako bi se to ispravilo i današnjim čitateljima približila jedna od važnijih knjiga u povijesti Hrvatske, u suradnji Staroslavenskog instituta i izdavačke kuće Mozaik knjiga pripremljeno je njegovo faksimilno izdanje, do najsitnijih detalja vjerno originalu. Tako je prvi put nakon gotovo 570 godina Prvi vrbnički misal tiskan, znanstveno obrađen i postao dostupan širem krugu proučavatelja.

Ponosimo se što i Gradska knjižnica Krk posjeduje jedan od 150 primjeraka limitirane naklade ove iznimno vrijedne knjige koju će biti moguće vidjeti u srijedu 19. veljače 2025. u 18 sati. Pretisak i znanstvenu obradu Prvog vrbničkog misala financirala je Općina Vrbnik.

Članak je objavljen u sklopu projekta “U potrazi za frankopanskim posjedima” koji se provodi od 2019. godine. Cilj je projekta prezentiranje i dokumentiranje cjelokupne frankopanske baštine bez prostornog ograničenja. Provodi ga autor članka Darko Antolković sa suradnicima.

Crkva sv. Jeronima u Staroj Baški FOTO: Darko Antolković

Iz vremena kad se stara Baška zvala Kraj, iznad plaže još stoji crkva u kojoj slučajni putnici pale svijeće

Antički mozaik FOTO: Igor Jakšić Izvor: FB Etnografski muzej Split

U Etnografskom muzeju u Splitu javnosti prezentirani vrijedni antički mozaici