in

Hrvatske pripovjedačice koje nam pričaju stare priče: Dijana Zorić čuva baštinu i dijeli svoju ranjivost sa slušateljima

Treća “epizoda” serijala vodi nas u svijet Dijane Zorić, jedne od suosnivačica prve hrvatske storytelling Akademije “StoryLab”. Njezina posebnost kao pripovjedačice leži u tome što često publici prenosi svoje osobne, životne priče.

Stvara sadržaje u obliku interpretativnih priča, a pritom uspješno i srčano radi na očuvanju hrvatske baštine. Povijest i tradiciju se trudi prikazati kao nešto “živo i blisko”, čime je publici čini značajnom na osobnoj razini.

Dijana Zorić pripovijeda, FOTO: Domagoj Blažević

Svojim pripovijedanjem priča, bajki i predaja one nas povezuju s prošlošću i tako oživljavaju drevnu tradiciju naših predaka. Naime, naši su preci, pa možda i neki od nas, odrasli uz živopisno pripovijedanje priča. Njih je, kako mnoge okupljene žene ističu, bitno čuti, a ne samo pročitati ili vidjeti. Dok bi se nekoć gotovo svatko okušao u pripovjedačkim vodama pri odgoju djece ili uz ognjište, danas takvih ima sve manje.

Dijana Zorić pripovijeda, FOTO:  Domagoj Blažević

Dijana Zorić je licencirani vodič i interpretator bašine te se bavi “kulturnopovijesnim i društvenim nasljeđem”, odnosno svime što čini baštinu. Zanimaju je ljudi, život i običaji, a pripovijeda i osobne, autorske priče. Stvara ih metodom new trad ili new traditional (hrv. nova tradicija). To znači da isprepliće “svoje osobne priče s tradicionalnim, narodnim i povijesnim pričama, tako im dajući autentičan „glas“ koji je potreban da bi se priča vjerno i živopisno dočarala kao upravo to – priča – a ne samo naučeni skup informacija.”

Dijana Zorić nastupa na festivalu u Križniku, FOTO: Luka Daksklober

Nastupa u Hrvatskoj i inozemstvu na raznim festivalima te kulturno-društvenim manifestacijama i događanjima. Članica je europske platforme FEST (Federation for European Storytelling). U FEST-u surađuje s kolegama pripovjedačima iz cijele Europe.

Redovito je pozvana na festivale koje oni organiziraju, ali ih i ona poziva na svoj. Organizatorica je međunarodnog festivala pripovijedanja “STORYing” koji se svakog svibnja održava u Zagrebu. Na festivalu nastupaju vodeći pripovjedači Europe “koji se uvijek oduševe publikom i gradom”. Nastupa u školama, knjižnicama, kazalištima i centrima kulture u edukativnom kontekstu, a sudjeluje i na korporativnim događajima.

Dijana Zorić pripovijeda u Crnom mačku, FOTO: privatna arhiva D. Z.

“Volim se igrati s tradicionalnim motivima, dajući im moderan “twist” – pričam suvremenim jezikom, s puno humora i prisnosti s publikom, kako bih tradiciju približila današnjem vremenu i ljudima.

Takav pristup omogućuje mi da spojim bogatstvo naše baštine s osobnim interpretacijama, stvarajući priče koje su duhovite, zanimljive i relevantne. I koje će se pričati i u vremenima pred nama!”

Dijana Zorić pripovijeda, FOTO: privatna arhiva D. Z.

 

Počela se profesionalno baviti pripovijedanjem prije 15 godina, a kaže da taj poziv nije samo njen posao, već i njen život. Program Storytelling akademije u kojoj djeluje verificiran je od strane krovne organizacije za storytelling, National Storytelling Network. Taj program jedini je takav u Hrvatskoj. Dijana je, također, mentor na Specijalističkom studiju dramske pedagogije na kolegiju “Storytelling”.

Dijana Zorić pripovijeda, FOTO: privatna arhiva D. Z.

Uz klasično pripovijedanje, bavi se i buisness storytellingom gdje surađuje “s tvrtkama i poduzetnicima na prezentaciji njihovih brendova, proizvoda i usluga kroz priču”. U turizmu kreira i interpretira priče za brendiranje mjesta za turističke zajednice, gradove i druge. Također, djeluje i kao turistički vodič,  interpretator baštine i izvođač. Time ona od pripovijedanja živi, ali i uživa svakodnevnom radu.

Dijana Zorić pripovijeda, FOTO: privatna arhiva D. Z.

“Posebno sam posvećena osobnim pričama – dijelim trenutke iz vlastitog života, otvaram se publici, pokazujem svoju ranjivost. Ta autentičnost izaziva snažan odjek među ljudima. Često osjetim njihovu potrebu da mi uzvrate, da i sami podijele svoje priče. To je neprocjenjivo iskustvo koje svaki put potvrđuje čaroliju pripovijedanja – stvaranje odnosa između pripovjedača i publike. Radim sa svim uzrastima, a teme i stil pripovijedanja prilagođavam publici.”

Inspirira je svakodnevica i priče koje ljudi dijele, makar ih oni sami ne smatrali bitnima. Jedan od njezinih najdražih pisaca, Georgi Gospodinov, u djelu “Fizika tuge” opisuje sebe kao “otkupljivača priča”, a Dijana na isti način vidi pripovjedače, uključujući i sebe. Najviše je oduševljava način na koji priče djeluju na ljude, odnosno “kako mijenja njihov pogled, priža im utjehu ili ih potiče na dijeljenje vlastitih iskustava.”

Dijana Zorić pripovijeda, FOTO: privatna arhiva D. Z.

“Za mene je storytelling najljepši oblik stvaralaštva. Vidjeti promjene na licima ljudi, svjedočiti njihovom oduševljenju i osjećaju povezanosti – to je potvrda da priča ima snagu ohrabriti, utješiti, pa čak i promijeniti životni smjer. I dalje želim djelovati u tom pravcu, jer nema ljepšeg osjećaja od toga da priča „dotakne“ ljude  i stvori tu prisnu, čarobnu vezu između pripovjedača i publike.” Upravo takvu interakciju pripovjedača i slušatelja naziva “dvosmjernom razmjenom” koja za nju čini pripovijedanje čarolijom.

Ruševine starog grada Vrana / FOTO: Blaga & misterije

Bilješka o Vrani, tvrdom gradu kod Pakoštana koji je čuvao izgubljenu krunu hrvatskih kraljeva

Moćna hrvatska plemkinja Beatrica iz loze Frankopan čija je sudbina bila ispisana zlatom i tragedijom