in

Državna tajna s pogledom na katedralu: četvrti kat Hrvatskog sabora zbog “bezbednosti” desetljećima nije postojao

Četvrti kat zgrade Hrvatskog sabora

Usred Gornjeg grada, u zgradi gdje se donose zakoni i kroji budućnost države, otkriven je četvrti kat koji formalno nikada nije postojao. Nastao je u u doba UDBA-e, služio je narodnoj obrani, a skrivao se iza administrativnog zaborava sve dok ga potres nije razotkrio.

Tijekom obnove zgrade Hrvatskog sabora, oštećene u potresu, otkriveno je da njezin zadnji kat – nije postojao. Barem ne u papirima. Ovaj je kuriozitet tijekom obilaska zgrade Hrvatskog sabora otkrio predsjednik Sabora Gordan Jandroković i nemalo iznenadio prisutne – Znate li da je jedan dio Hrvatskog sabora dograđen 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća bez ikakvih građevinskih dozvola?

Zgrada Hrvatskoga sabora na Trgu svetog Marka u Zagrebu, travanj 2025 FOTO: Sangrad
Zgrada Hrvatskoga sabora na Trgu svetog Marka u Zagrebu, travanj 2025. / FOTO: Sangrad

Radi se o četvrtom katu dijela zgrade prema Opatičkoj ulici te trećem katu u dvorišnom krilu. Ti katovi nisu bili upisani ni u jednoj građevinskoj, konzervatorskoj niti saborskoj dokumentaciji. Kao da su jednostavno niknuli u tišini birokratskog mraka. Zašto je tome tako, otkriveno je kasnije.

Kat koji u papirima ne postoji

Do otkrića je došlo kada je trebalo pribaviti konzervatorske smjernice za obnovu jer je zgrada Sabora zaštićeno kulturno dobro, a cijeli Gornji grad kulturno-povijesna cjelina. No kada su stručnjaci krenuli proučavati dokumentaciju, ostali su zbunjeni. Nigdje nije bilo zapisa o dogradnji koja je bila pred njima.

Zgrada Hrvatskoga sabora na Trgu svetog Marka u Zagrebu, planirani izgled vidikovca smještenog na četvrti kat / FOTO: Sangrad
Zgrada Hrvatskoga sabora na Trgu svetog Marka u Zagrebu, planirani izgled vidikovca / FOTO: Sangrad

Tajnik Sabora Davor Orlović otkrio je kako se jedino logično objašnjenje za njihovo postojanje krije u – nacionalnoj sigurnosti. Naime, u nelegalno dograđenom četvrtom katu djelovao je nekadašnji Sekretarijat za narodnu obranu.

U doba bivše države, sve što je imalo veze s vojskom bilo je strogo povjerljivo. Tajne gradnje bile su tek alat državne sigurnosti, kao i u brojnim drugim slučajevima diljem zemlje gdje još leže skriveni objekti iz kojih se trebao voditi rat koji se nije dogodio.

Od tajne etaže do javnog vidikovca

S vremenom su nadogradnje legalizirane, ali su u potresu pretrpjele najveće štete. Sada će se potpuno ukloniti, a na njihovo mjesto dolazi jedno od najuzbudljivijih arhitektonskih rješenja u suvremenoj povijesti Sabora – vidikovac s panoramskim pogledom na Donji grad, Zagrebačku katedralu i dalje, prema obronima Medvednice s jedne i savskoj dolini s druge strane.

Pogled na zgradu Hrvatskoga sabora, planirani izgled vidikovca FOTO: Sangrad
Pogled na zgradu Hrvatskoga sabora, planirani izgled vidikovca / FOTO: Sangrad

Prema projektu arhitektonskog studija SANGRAD, na vrhu zgrade izgradit će se stakleni paviljon koji će se protezati cijelom istočnom stranom i bit će otvoren za građane i posjetitelje. Za javnost se gradi i poseban ulaz iz Ulice 29. listopada 1918., s vlastitim liftom i sigurnosno odvojenim pristupom.

Kako je prilikom obilaska za medije, kojega je vodio predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jadroković, objasnio glavni projektant Vedran Perišić, posjetitelji će odmah u prizemlju biti usmjereni na svoju vertikalu – sve radi sigurnosti, ali i funkcionalnosti.

Zgrada dviju stvarnosti

Nova arhitektonska i funkcionalna podjela zgrade Sabora dijelit će je na dva lica. Jedno, službeno, saborsko, zatvoreno ili povremeno dostupno javnosti. Drugo je pak otvoreno građanima i transparentno poput staklene stijene koja će dominirati novim pročeljem. Dosada skriveni četvrti kat tako će postati ključni dio vizualnog identiteta zgrade Sabora.

Dosad skriveni četvrti kat zgrade Hrvatskog sabora / FOTO: Ana Mičić, Blaga / misterije
Hrvatski sabor / FOTO: Ana Mičić, Blaga & misterije

Uz SANGRAD, na obnovi rade studio Drugi format, Radionica statike te izvođač ING-GRAD. Projekt je vrijedan više od 70 milijuna eura, financiran iz europskog Mehanizma za oporavak i otpornost. Završetak radova očekuje se 2027. godine.

Do tada, priča o tajnom četvrtom katu ostat će jedno od onih čudesa prošlosti koje otkrivamo tek kada priroda ili slučaj zaviri dublje u temelje. A možda je upravo to najveće blago ove priče – podsjetnik da zgrade, baš poput ljudi, skrivaju tajne koje se ne otkrivaju na prvi pogled.

Ledenice, crkva sv. Stjepana FOTO: Darko Antolković

Na ledeničkom starom gradu postoji kapela srušena u jednoj noći, za bure i velike hladnoće

Apokalipsa kralja Bele IV. na rijeci Šajo koja je umalo razorila kraljevstvo